První dny s Invisalign

11.12.2017

Den D - návštěva kliniky a nasazení rovnátek

Klasika. Když se potřebujete na něco pořádně vyspat, tak jste skoro celou noc vzhůru, protože vaše miminko má zrovna rýmu a potřebuje chovat a pít a pozornost a jenom ne spát. Takže jsem dorazila na kliniku asi pro 4 hodinách spánku, připravena na to, že dnes odejdu s rovnátky Invisalign.

Nejprve mi byly na zuby umístěny attachementy. Je to takové lepidlo, které se vytvaruje podle výlisku na fóliích. Vůbec to nebolí, ani to není nepříjemné.

Nepříjemná zpráva pro mě byla, že mám attachementy na horní přední jedničce a všech dvojkách, takže mi bylo jasné, že o to budou rovnátka víc vidět. Ale nevadí. Následovala druhá DOBRÁ zpráva a to, že doba léčby bude cca 7 měsíců. Jupíííí. Byla jsem připravena na rok a půl, možná i déle, takže tohle jsem fakt nečekala! No, asi na tom moje zuby nejsou tak špatně. 

Následně jsem musela podstoupit broušení mezer mezi zuby, aby bylo místo pro rovnání zubů. Tak to byla dost nepříjemná záležitost. Ne bolestivá, ale fakt nepříjemná. Jako kdyby mi někdo chtěl vyvrtat díru do hlavy a vyrvat všechny zuby z dásní. Dělali mi menší i větší mezery a u těch větších to bylo jak sbíječkou do hlavy. Ale paní doktorka byla moc milá a ohleduplná, dala mi lokální anestetikum a dalo se to vydržet.

Následně jsem byla seznámena s nandaváním a vyndaváním fólií, s ústní hygienou, s péčí o fólie a dostala jsem 6 sad domů. Další návštěva bude po donošení 6 sad s tím, že první 4 sady měním po 14 dnech a další dvě už po 10 dnech. Při příští návštěvě mi na klinice vybrousí další mezeru mezi zuby a dostanu další sady. Pak už bude následovat asi jen 1 průběžná návštěva a pak se objevím až na konci léčby. 

Ještě jsem si prohlédla v počítači modelaci mých zubů - jak bude rovnání vypadat v průběhu léčby a jaký bude finální výsledek. Tak na ten se fakt těším!

Zatím to vypadá takto:

První dny nošení

Nejlepší jsou děti! Přijdete domů, vyceníte zuby a ony nic. Mají vás pořád stejně rádi a je jim jedno, co máte na zubech a že se vám s tím vetřelcem zatím trochu špatně mluví. Vůbec to neřeší, paráda!

Musím říct, že první den byl fakt nepříjemný. Možná i proto, že zuby byly dost citlivé po tom broušení mezer. Hodně mě bolelo každé sundání fólie a její opětovné nandání. Tlak na zuby byl veliký a zuby hodně bolely, bolela mě z toho celá hlava. Ale prý je to normální a s každou novou fólií přichází trochu bolesti, než si člověk zvykne.

Druhý den už byla bolest mírnější, i sundavání fólií se zlepšilo. Třetí den už mě sundavání nebolí. Ale jde mi to pořád ztuha. Určitě ještě nejsem schopna si sundavat fólie nějak nenápadně! 

Snažím se jíst jen 3x denně, abych je sundavala co nejméně. Takže každé jídlo si pořádně vychutnám a dám si pořádnou porci, protože mezi tím není žádné zobání a svačinky, musím vydržet od snídaně do oběda a od oběda do večeře. Fólie mám sundané na jídlo vždy cca 1 hodinu. Po jídle si nechávám chvilku čas, než si jdu vyčistit zuby a nandat fólie. Zuby mám ještě pořád dost citlivé a i čištění není moc příjemné. 


Mluvení .... vetřelec v puse!

Jako hlavní výhodu systému Invisalign jsem očekávala, že nebudu fólie v puse téměř cítit a že se v podstatně nic nezmění. 

Proto jsem dost překvapená, že se mi zatím s fóliemi špatně mluví, hlavně sykavky jdou hůře vyslovovat. Musím se na řeč hodně soustředit.  Už jsem si vyzkoušela, že lidé při běžné konverzaci rovnátka vůbec nevnímají, ale vnímají, že nějak hůře mluvím! 

Tak jsem zvědavá, jestli se to zlepší. Doufám, že ano! Denně trénuji doma s dětmi lepší výslovnost.


  • A jaké máte s Invisalign zkušenosti vy?