Druhy rovnátek 

13.12.2017

Také přemýšlíte a sháníte informace, jaké druhy rovnátek na trhu existují a která rovnátka budou ta pravá pro Vás?

Tady je přehled aktuální nabídky rovnátek na trhu. Ty pravé pro Vás byste měli zvolit po poradě se svým ortodontistou. Jen si předem zjistěte, jaké druhy rovnátek Vámi vybraný ortodontista nabízí. Ne všichni pracují se všemi druhy rovnátek. Na některé je potřeba speciální licence.

Zároveň určitě doporučuji navštívit více ortodonotistů, min. dva pro první konzultaci. Abyste měli srovnání návrhů léčby, cen rovnátek a přístupu k Vám, jako pacientovi. 

Přeci jenom jde o Vaše zdraví, Vaše zuby, Vaše peníze! Vyberte si takové pracoviště, kde budete spokojeni jak s přístupem, tak s druhem rovnátek a cenou.

Nebojte se na všechno zeptat, ať pak nejste zaskočeni něčím, co Vám nebude vyhovovat. 


1. Klasická rovnátka na pevno

a) klasika se zámečky a gumičkami

Klasická, fixní, kovová rovnátka. Hlavní nevýhodou kovových zámečků je jejich viditelnost a nápadnost, proto nejsou tolik oblíbené u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku. Skrze zámečky je veden drát, který je k nim přichycen takzvanými ligaturami, což jsou gumové kroužky vyráběné v mnoha nenápadných i pestrých barvách, kterými si můžete rovnátka barevně dozdobit podle přání. 

b) moderní varianta - zámečky bez gumiček

Kovové samoligující zámečky jsou druhem zámečků, které nepotřebují gumičky k uchycení drátu. To je řešeno samouchytávacím systémem, který má každá společnost vyrábějící tento typ zámků vlastní. Samoligujícím zámečkům se také někdy říká rychlá rovnátka, protože je léčba s nimi rychlejší než se standardními kovovými zámečky. Léčba je také méně bolestivá, jelikož přesné uchycení drátu v samoligujícím zámečku umožňuje lékaři použít slabší drát, který rovná zuby rychleji než drát standardní. Pro rovnání zubů stačí v tomto případě menší síla. Tím že nejsou použity ligatury, je síla vyvíjená na zuby neustávající (ligatury občas padají nebo se přetrhnou), což má za následek nižší počet návštěv pacienta v ordinaci.  

Jedná se např. o značku Damon System.


2. Keramické a safírové zámečky 

a) Keramická rovnátka s gumičkami 

Keramické zámečky jsou vyráběny z kompozitního materiálu. Jsou velmi pevné a nepodléhají změnám působením vnějších vlivů. Dospělí pacienti často volí keramické zámečky, protože splynou s barvou zubů, čímž se stávají nenápadnými. Gumičky se často zvolí bílé nebo transparentní. V kombinaci s bílým drátem nejsou poté rovnátka téměř vidět, a pokud ano působí velice hezky.  Po měsíci se může pacientovi zdát, že jsou zámečky zabarvené, ale není tomu tak. Zabarvené mohou být gumičky, pokud kouříte, pijete kávu nebo máte rádi kari a jiná barevná koření, gumičky se ovšem mění při každé kontrole. Zbarvují se pouze ligatury, ne samotné zámečky.

b) Keramická rovnátka bez gumiček 

Jedná se o keramická rovnátka např. značky Damon Clear 2, která jsou součástí Damon System - jsou to speciální keramická rovnátka na pevno, která nepotřebují gumičky. Tato rovnátka si díky speciálnímu mechanismu volně drží ortodontický drátek v zámečku sama.

Výhodou je, že jsou méně bolestivá, léčba trvá mnohdy kratší dobu a nevyžaduje trhání zubů zdaleka tak často, jak u starších metod ortodoncie. U řady pacientů tak nedojde k propadu obličeje a rtů, ale naopak ke zvýraznění přirozeně krásných rysů tváře. Další výhodou je, že není nutné, abyste k ortodontistovi chodili na kontroly tak často, jako u rovnátek klasických. To znamená lepší komfort pro pracující lidi a méně zmeškaných hodin pro děti ve škole. A protože keramická rovnátka Damon Clear nepotřebují gumičky, nestane se to, co u klasických bílých rovnátek - po týdnu se nezbarví gumičky, které jsou pak okamžitě vidět. 

c) Safírová rovnátka

Další oblíbenou formou jsou safírové zámečky, které jsou vyráběny z čistého monokrystalického safíru, což je druhý nejtvrdší minerál na Zemi. Jsou určeny pacientům s vysokými estetickými nároky, kteří zároveň potřebují silné zámky k léčbě jejich ortodontické anomálií. Jsou téměř stejně silné jako kovové zámečky, ale pro svou průhlednost nejsou na čistých, bílých zubech téměř vidět. Stejně jako keramické, i safírové zámečky nemění barvu a jsou velmi odolné.

V mnoha případech není ani prodloužena doba léčby oproti kovovým zámečkům. Jsou ale podstatně dražší. Každý vyrobený zámeček je v podstatě takový malý šperk. Každý je vyrobený z jednoho kusu safíru, dokonale vyleštěný.

Pokud má pacient velmi bílé zuby, tak jsou safírové zámečky ideální volbou. Při tmavším odstínu zubů jsou vhodnější zámečky keramické, protože lépe splynou se zuby a nejsou poté tolik vidět.

Hlavní výhody lze shrnout do tří bodů: jsou velmi hladké a tudíž i pohodlné pro pacienta, téměř nejsou vidět, a jsou stálé.


3. Invisalign - neviditelná rovnátka 

Rovnátka Invisalign jsou prakticky neviditelná a velmi komfortní. Není problém si je před jídlem nebo důležitým jednáním sundat, proto si málokdo všimne, že je nosíte. Diskrétnost nade vše. Neviditelná rovnátka Invisalign vás navíc neomezují v konzumaci nápojů či jídel jako rovnátka na pevno - můžete jíst a pít všechno na co máte zrovna chuť. I hygiena je u Invisalign v porovnání s fixními rovnátky mnohem jednodušší - prostě si je vyndáte a zuby si vyčistíte.

Ale jak to vlastně funguje? Před začátkem léčby pošle lékař scan Vašeho chrupu do firmy Invisalign a lékař následně ve speciálně vyvinutém programu naplánuje průběh Vaší léčby systémem Invisalign. Na základě toho se pomocí technologie 3D tisku vyrobí série dlah ze speciálních plastů přímo Vám na míru, které si budete měnit každých 7 až 14 dnů. Na kontrolu chodíte přibližně jednou za tři měsíce, kde se zkontroluje, jestli všechno probíhá tak, jak má. Invisalign jsou zkrátka pohodlná a neviditelná rovnátka, ortodoncie 21 století.


4. Neviditelná rovnátka Incognito

Tento inovativní systém rovnátek se přilepuje na zuby z vnitřní strany - pro Vaše okolí zůstanou rovnátka tajemstvím. Jedná se o absolutně nejdiskrétnější formu ortodoncie. Systém byl navržen dr. Wiechmanem z Německa.

Neviditelná rovnátka Incognito jsou zhotovena na míru pro každého pacienta ze speciální zlaté slitiny - léčba je tak přesnější, rychlejší a pohodlnější v porovnání s levnějšími lingválnimi rovnátky. Slitina zlata navíc zaručuje absolutní biokompatibilitu s lidským tělem, což může být výhodou například pro pacienty s alergii na nikl. 

Zámečky mají nejmenší možný rozměr i tloušťku, aby v ústech byly co nejméně cítit a nedráždily jazyk, zároveň však byly dostatečně pevné. Výroba rovnátek je řízena počítačem a provedena přesnými stroji, přičemž se jich nedotkne lidská ruka.

Rovnátka Incognito 3D jsou vhodná pro léčbu většiny ortodontických anomálií, jedinou jejich nevýhodou je vysoká cena. Za svoje peníze ovšem dostáváte produkt prvotřídní kvality. Lékař pracující se systémem Incognito prošel intenzivním školením a musí být certifikován společností 3M. Pokud chcete, aby o vašich rovnátcích opravdu nikdo nevěděl, je Incognito správná volba.


5. Sundavací rovnátka pro nejmenší 

Snímací rovnátka jsou používána výhradně u dětské ortodoncie. Jak už název napovídá, tato rovnátka může pacient ze zubů sundat a opět nasadit, což umožňuje snazší provádění ústní hygieny. Používají se buď přímo k léčbě lehčích ortodontických vad, a nebo jako předléčení před budoucím nasazením fixních rovnátek. Předléčení snímacími rovnátky může v určitých případech mít pozitivní vliv na snížení závažnosti ortodontickévady a tedy i zkrácení a zjednodušení následné léčby rovnátky na pevno. Podělte se s námi na Facebooku o to, jaký druh rovnátek jste si vybrali vy a proč.