Doporučení pro první dny s Invisalign

12.12.2017

Buďte doma!

I když všechny reklamní články vyznívají velmi pozitivně, že jde o neviditelná rovnátka a nejste nijak omezování, atd. atd., tak tomu úplně tak ze začátku není.

Máte najednou v puse plast a pod ním nalepené attachementy.  Už to je obrovská změna! Je to pro Vaše ústa něco nového, na co si musíte zvyknout. Navíc fólie po nasazení první den až dva začnou vyvíjet tlak na zuby a např. mě to dost bolelo, bolela mě z toho celá hlava. Je to taková ta chvíle, kdy chcete být sami, zalézt si do postele a ideálně s nikým nemluvit. Což třeba úplně nejde, když máte doma rodinu a dvě malé děti. 

Pokud jste pracující nebo studující,  doporučuji naplánovat nandavání rovnátek např. na pátek a pak mít sobotu a neděli v klidu doma a dát si čas se spolu sžít.  Ze začátku Vám fólie nepůjdou sundat úplně lehce, je potřeba to natrénovat před zrcadlem. Pokud Vám bude ortodontista dělat ještě nějaký zákrok na zubech ( např. broušení mezer), tak budou zuby o to citlivější a určitě oceníte, když budete aspoň 2 dny doma.

Připravte se na plánování jídla

Když už jste investovali tolik peněz do nejmodernějších rovnátek Invisalign, tak určitě budete chtít dodržet léčebný plán a nosit fólie co možná nejvíc. Jelikož je budete sundavat jen na jídlo a pití např. kafe, tak si pořádně rozmyslete, co a kdy a kde budete jíst. Protože před dalším nasazením rovnátek si musíte vyčistit zuby, aby se Vám pod rovnátky nekazily. 

Odpadá totiž takové to ... stavím se cestou do práce v lahůdkách a hodím do sebe dva chlebíčky.  Ráno na farmářských trzích si dám kafe a koláček.  Jej...nestihla jsem oběd, slupnu cestou na další schůzku za volantem bagetu z benzínky ... 

No...neslupnete!!! Budete muset jíst doma, nebo v práci nebo tam, kde je blízko umyvadlo, kde si budete moct vyčistit zuby a rovnátka si opět nandat. 

Někteří lidé píšou, že přes fólie pijí i kafe. Já jsem to zatím nezkoušela, tak nemohu poreferovat. Kafe většinou spojím ihned se snídaní nebo obědem a zbytek dne piji jen čistou vodu. 

Někdo zase píše, že ne po každém jídle si poctivě čistí zuby, že někdy si jen "vypláchne" vodou, kterou zapíjí jídlo. Ano, možná někdy výjimečně to lze tak udělat, když člověk nemá jinou možnost. Ale nemělo by to být pravidlo. Fólie zuby dost uzavřou a pokud tam budete mít zbytky jídla a plaku, tak si určitě můžete zadělat na nějaký ten kaz. 

Možná, že se Vám nebude dobře mluvit

Mně zatím dělá problém s rovnátky normálně mluvit. Musím se soustředit, abych nešišlala. I to chce svůj čas. Proto jsem ráda, že nemusím zatím chodit do práce a účastnit se schůzek a porad. Zatím trénuji doma na dětech a manželovi a věřím, že se mluvení zlepší a za chvíli to bude OK. Připravte se ale na to, že s tím může být trochu problém. 


Napište mi, jaké byly Vaše první dny s Invisalign. Co Vás nejvíc překvapilo a cítili jste nějaké omezení v běžném životě?